Zdraví a výživa: 4 základní ingredience pro zdraví mozku podle neurologa

Image
© Proherce

Čtyři potraviny pro zlepšení zdraví mozku podle neurologa

Migrace dat, stres v práci nebo prostě stáří mohou vystavit zdraví našeho mozku zkoušce. Co však můžeme udělat pro posílení našeho hlavního kognitivního orgánu?

Podle neurologa Dr. Arashe Fazla bychom měli do svého jídelníčku zařadit čtyři hlavní složky, které zachovají a zlepší funkci mozku.

Síla ryb: Omega-3

První složkou, kterou Dr. Fazl doporučuje, jsou ryby bohaté na Omega-3 mastné kyseliny, jako je losos a tuňák. Omega-3 hrají zásadní roli při udržování zdraví mozku. Pomáhají snižovat zánět a jsou nezbytné pro růst a vývoj mozku díky své roli při posilování výstelky buněk v mozku.

Blahodárné účinky bobulí

Bobule, zejména ostružiny a jahody, jsou druhou složkou, kterou doporučuje doktor Fazl. Tyto drobné plody jsou bohaté na antioxidanty a vitamín C, které fungují jako štít pro mozek. Bobule mohou zpomalit kognitivní pokles a zlepšit paměť, říká doktor Fazl. Pomáhají bojovat proti volným radikálům, které mohou způsobit poškození mozku a urychlit degeneraci.

Tajemství hořké čokolády

Hořká čokoláda není jen potěšením pro mlsné jazýčky, může mít blahodárné účinky i na mozek. Tmavá čokoláda bohatá na flavonoidy, kofein a antioxidanty může zlepšit kognitivní funkce, plasticitu mozku a náladu. Zkuste si vybrat čokoládu s alespoň 70 % kakaa pro maximální přínos.

Ořechy pro zdravý mozek

Vlašské ořechy, známé svým vysokým obsahem DHA, typu omega-3 mastné kyseliny, jsou poslední složkou na seznamu Dr. Fazla. Několik studií ukázalo, že lidé, kteří pravidelně konzumují ořechy, mají lepší paměť a zpomalují pokles kognitivních funkcí, říká neurolog. Volba vyvážené stravy bohaté na tyto čtyři složky může pomoci udržet a zlepšit zdraví vašeho mozku. Pamatujte však, že ke zdravému životnímu stylu patří také pravidelná fyzická aktivita, dobrý spánek a zvládání stresu.

  • Home
  • Životní styl
  • Zdraví a výživa: 4 základní ingredience pro zdraví mozku podle neurologa